Żadne przepisy fiskalne nie obligują przedsiębiorcy do stosowania kasy fiskalnej, która zapewnia wydruk paragonu z NIP-em nabywcy. Posiadanie takiego urządzenia niesie jednak za sobą wiele korzyści – zarówno dla właściciela działalności gospodarczej, jak i jego klientów. Co więcej, znaczenie takiej kasy fiskalnej, a także samego paragonu z NIP-em nabywcy, dodatkowo wzrośnie od 1 stycznia 2020 roku.
Wykorzystanie paragonu z NIP-em klienta jako uproszczonej faktury
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, przedsiębiorca może wystawić swojemu klientowi m.in. uproszczoną fakturę. Taki dowód sprzedaży nie musi zawierać wielu danych, które „normalnie” są wymagane na każdej fakturze. Co więcej, o dokumencie tego typu mówimy wtedy, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Pytanie jednak, w jaki sposób wystawić uproszczoną fakturę? Okazuje się, że może do tego posłużyć paragon z kasy rejestrującej, który zawiera NIP nabywcy (w części fiskalnej). Jeżeli kwota transakcji na takim dowodzie sprzedaży nie przekroczy 450 zł lub 100 euro, klient będzie mógł go później wykorzystać np. przy składaniu deklaracji podatkowej od towarów i usług (zgodnie z przepisami ustawy o VAT).
Możliwość wystawiania faktur do paragonów od 1 stycznia 2020 roku
1 stycznia 2020 roku zmienią się zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadziła dodatkowe obostrzenia w tej kwestii. Zgodnie ze wspomnianym aktem prawnym, od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu tylko w sytuacji, gdy na paragonie znajduje się NIP klienta. Co więcej, pominięcie tego wymogu ma grozić dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. W ustawie o VAT nie ma co prawda wprost mowy o konkretnej grzywnie, a o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym. Wyniesie ono jednak aż 100% kwoty podatku, wykazanego na fakturze wystawionej z naruszeniem przepisów.
Innymi słowy, jeżeli przedsiębiorca nie posiada kasy fiskalnej, która umożliwia umieszczenie NIP-u nabywcy na paragonie, a w przyszłości (od 1 stycznia 2020) klienci firmy będą prosili o wystawienie faktury do paragonu, przedsiębiorca nie spełni takich oczekiwań. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji okaże się instalacja nowego urządzenia – wyposażonego już w niezbędną funkcjonalność.
Funkcjonalność, która wpływa na komfort pracy i zadowolenie klientów
Jak widać, wydruk paragonu fiskalnego z NIP-em nabywcy to ważna funkcjonalność współczesnych kas rejestrujących. Wpływa ona nie tylko na komfort i skuteczność w codziennej pracy, ale także na zadowolenie klientów firmy. Bez takiego rozwiązania technologicznego nie ma mowy o wydrukowaniu paragonu fiskalnego, który zostanie później wykorzystany jako uproszczona faktura. Natomiast po 1 stycznia 2020 brak funkcji wydruku NIP-u nabywcy uniemożliwi wystawianie faktur do paragonów. W obydwu przypadkach nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której klient po prostu rezygnuje z usług firmy niespełniającej jego oczekiwań.